Czy praca na morzu bez doświadczenia jest możliwa?

Praca na morzu wiąże się często ze znacznie większymi zarobkami niż praca na lądzie, narzekać nie można również na ilość ofert. Zarobki dla początkujących na statkach handlowych wahają się pomiędzy 1-2 tys. Armatorzy poszukują nie tylko ludzi po akademiach czy szkołach morskich. Często poszukują pracowników do pracy na morzu bez doświadczenia.

Na początku staż

Praca na morzu wiąże się często ze znacznie większymi zarobkami niż praca na lądzie, narzekać nie można również na ilość ofert

Autor zdjęcia: ST33VO

Oczywiście każda osoba, która marzy o pracy na morzu musi postawić w tym zawodzie jakieś pierwsze kroki. Nowicjusz nie może liczyć na to, że obejmie ster kapitana już pierwszego dnia po zamustrowaniu (tak określa się wpisanie marynarza na tzw. musterrole , czyli listę zaciągu załogi). Każdy początkujący zaczyna swoją przygodę z morzem od bycia członkiem szeregowym załogi. Jakie są dostępne stanowiska dla kogoś, kto chce podjąć się pracy na morzu bez doświadczenia? Wszystko zależy od przeznaczenia statku.

Jeden z najważniejszych rodzajów statków to statki handlowe transportowe, które zazwyczaj przewożą ładunki w stanie stałym lub ciekłym. Po morzu pływają również statki pasażerskie (pasażerskie liniowe, turystyczne, wycieczkowe), służące do przewozu pasażerów. Na tych dwóch typach statków poszukuje się chociażby kucharzy okrętowych, czy też członków obsługi hotelowej. Oprócz tego możemy wyróżnić statki rybackie, gdzie większość załogi zajmuje się połowem ryb lub innych zwierząt morskich.

Decydując się na taką karierę zawodową trzeba uwzględnić fakt, że praca na morzu może jednak nie być czymś dla nas. Często ma ona związek z długą rozłąką z najbliższymi, co należy brać pod uwagę. Dodatkowo marynarz zarabia tylko wtedy, kiedy pływa, więc zawód ten wymaga również rozsądnego gospodarowania pieniędzmi na lądzie, w okresie kiedy się nie pracuje.