Dlaczego młodzi ludzie pracują na morzu?

Praca na morzu nie jest łatwa: wymaga odwagi, determinacji, a także tężyzny fizycznej. Bez względu na wykształcenie nowi marynarze spędzają nawet kilka pierwszych miesięcy na statku szorując pokład lub malując rury. Z dala od domu i rodziny. Zwiedzanie nieznanych lądów w rytm kolejnych dni i kropli potu to właśnie praca dla marynarzy (http://crewing.portalmorski.pl/oferty-pracy). Dlaczego jednak zdecydowali się wyruszyć w podróż?

Z dala od domu dla domu

Praca na morzu nie jest łatwa: wymaga odwagi, determinacji, a także tężyzny fizycznej

Aufbau Offshore-Windpark Thornton Bank, Belgien
1.Phase, 6 x Repower 5M
fŸr Repower Systems AG
19.9.2008
(c) Foto: Jan Oelker/Repower

Pierwszą motywacją, którą kierują się polscy marynarze lub osoby rozpoczynające pracę na morzu są zarobki. Minimalna pensja marynarza ustalona przez Międzynarodową Federację Pracowników Transportu wynosi 1100 dolarów miesięcznie. Najwyższe wypłaty mogą jednak sięgać nawet do 10000 dolarów. Praca dla marynarzy pozwala więc na spokojne zbudowanie domu bez kredytu czy innych przykrych zobowiązań. Jednak nie zapewnia całkowitej stabilizacji. Marynarze sami muszą zaoszczędzić pieniądze na emeryturę czy opieką zdrowotną, a ich zarobki są zależne od doświadczenia i wykształcenia poszczególnej osoby. Praca dla marynarzy ma także swoją cenę w postaci długotrwałych kontraktów, które wymuszają pobyt poza domem, co niszczy życie rodzinne. Można ich jednak uniknąć podejmując pracę na promie w systemie trzech tygodni pracy i jednego w domu.

Na statku, czy na platformie?

Praca dla marynarzy na statku oprócz odpowiednich predyspozycji wymaga także odpowiedniego wykształcenia w postaci tytułu technika nawigacji lub ukończenia szkoły wyższej. W Polsce aby pracować na statku należy ukończyć Wyższą Szkołę Morską w Szczecinie lub Akademię Morską w Gdyni. Praca dla marynarza jest jednak możliwa także na platformie. Niekoniecznie musisz być wtedy technikiem: wystarczy, że ukończysz kursy BOSIET i HUET. Po ich odbyciu z odrobiną szczęścia możesz pracować na platformie jako kucharz lub osoba sprzątająca. Praca dla marynarzy nie jest bowiem łatwa, ale warta wysiłku i poświęcenia. W końcu towary z drugiego końca świata nie trafiają same do sklepu, a gaz nie wypłynie z morskich głębin.