Kucharz na statku

Praca morze, w pierwszej kolejności kojarzy się z wysokimi zarobkami (więcej: http://crewing.portalmorski.pl/oferty-pracy) oraz możliwością równoczesnego wykonywania pracy i zwiedzania świata – brzmi interesująco, prawda? Jednak, o czym koniecznie należy pamiętać, praca morze to praca w specyficznych warunkach oraz praca wymagająca dużej odporności na stres.

Praca na morzu to prawdziwe wyzwanie. Dość wysoki poziom stresu, dość ograniczona prywatność ale zarazem bardzo dobre zarobki, możliwość zwiedzania świata i zbierania naprawdę cennego doświadczenia zawodowego

Autor zdjęcia: bvalium

Jeżeli zatem i warunki w wewnątrz i na zewnątrz nie są ci straszne, a ze stresem radzisz sobie całkiem dobrze, a do tego masz wykształcenie kulinarne i doświadczenie w pracy w kuchni w restauracji, czy hotelu – dlaczego by nie spróbować praca morze?

Kucharz na morzu

Zakres obowiązków z jakimi musi zmagać się kucharz pracujący na statku, w gruncie rzeczy nie różni się od tych z jakimi musi się zgadzać na lądzie, czyli:

  • pracujący na statku kucharz przygotowuje posiłki,
  • pracujący na statku kucharz dba o czystość miejsca pracy,
  • pracujący na statku kucharz dba o higienę w miejscu pracy,
  • pracujący na statku kucharz w razie potrzeby wykonuje pracę w innych strefach kuchni.

Zamierzając podjąć się pracy na statku w roli kucharza, koniecznie należy znać przynajmniej język angielski oraz posiadać umiejętność pracy w grupie oraz umiejętność odnalezienia się w środowisku międzynarodowym. Ceniona przez ewentualnych pracodawców jest również umiejętność pracy pod presją; pracy przez długi okres czasu.

Pracodawcy (w tym szczególnym wypadku: armatorzy) swoim przyszłym pracownikom, mają do zaoferowania wiele. Począwszy od bardzo dobrej pensji poprzez pomoc w procedurach związanych z wyjazdem, a skończywszy na:

  • ubezpieczeniu na koszt armatora,
  • zakwaterowaniu na koszt armatora,
  • wyżywieniu na koszt armatora.

Podsumowanie

Praca morze to prawdziwe wyzwanie. Dość wysoki poziom stresu, dość ograniczona prywatność ale zarazem bardzo dobre zarobki, możliwość zwiedzania świata i zbierania naprawdę cennego doświadczenia zawodowego. Innymi słowy jest to opcja warta rozważenia.