Praca na statku dla każdego

Odkąd Polska weszła w skład Unii Europejskiej, jej obywatele zyskali możliwość znalezienia zatrudnienia poza granicami kraju, całkowicie legalnie. Skorzystali z tego głównie młodzi ludzie, którzy na stałe przenieśli się do Wielkiej Brytanii czy Norwegii. Jednak znacznie ciekawszą i bardziej intratną opcją, która się także pojawiła jest praca na statkach międzynarodowych, która jest bardzo dochodowa. Jeżeli chcesz spróbować swoich sił na morzu, warto zorientować się wcześniej, jakie opcje masz do wyboru.

Statek pasażerski czy przemysłowy?

Odkąd Polska weszła w skład Unii Europejskiej, jej obywatele zyskali możliwość znalezienia zatrudnienia poza granicami kraju, całkowicie legalnie

Autor zdjęcia: Alan-Jamieson

W zależności od naszych predyspozycji oraz zapatrywań, możemy znaleźć etat na innym rodzaju okrętu. Każdy z nich posiada swoje zalety, dwiema najpopularniejszymi opcjami są:

  • statek pasażerki – na takim okręcie nie jest łatwo znaleźć zatrudnienie, chętnych jest dużo a wymagań względem nich jeszcze więcej; można tam pracować na barze, jako kelner, pomocnik kucharza czy pokojówka; będziemy mieli styczność z bogatymi ludźmi z różnych krajów, dlatego wymagana jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego, aby zostać barmanem lub kelnerem, trzeba mieć ukończone specjalne kursy w tym zakresie;
  • okręt przemysłowy – praca na statkach (więcej: http://crewing.portalmorski.pl/oferty-pracy) tego typu wbrew pozorom jest lepiej płatna niż na pasażerskich; przede wszystkim potrzebni tam będą inżynierowie oraz fachowcy tacy jak mechanicy, spawacze czy tokarze; jednak również osoba bez doświadczenia może zostać tam zatrudniona jako pomoc kucharza.

Jeśli jesteś gotowy wybrać się w kilkumiesięczny rejs, musisz zastanowić się, który statek będzie dla ciebie bardziej odpowiedni. W przypadku posiadania konkretnego zawodu, warto zaciągnąć się na statek przemysłowy, tam bowiem zawsze znajdziemy zajęcie. Jeśli chcemy zwiedzić świat, umożliwi nam to rejs okrętem pasażerskim.