Specyficzna izolacja – praca marynarza

Specyfika statku

Statek to zamknięta przestrzeń i swoim charakterem oraz hermetycznej naturze i ścisłej hierarchii może przypominać więzienie albo klasztor. Te cechy i multum ograniczeń dotyczących wolności jest nieodzowną częścią życia marynarza. Może doskwierać długa separacja od rodziny i społeczeństwa. Czasem to nawet kilkumiesięczna rozłąka.

Trudności w życiu marynarza

Praca dla marynarza potrafi zahartować. Cechy wilków morskich kształtują się w czasie sztormów, nocnej wachty, w brudzie i soli. Każdy z nich, mimo dziesiątek lat na morzu, ciągle patrzy z podziwem i szacunkiem na wodę

Autor zdjęcia: kees torn

Ciężko o pogłębienie relacji z bliskimi w tym czasie. Nie ma spotkań, często całkowicie brakuje kontaktu. Często jest to przyczyną tych relacji. Rodzina lub społeczeństwo może sobie z taką sytuacją nie poradzić. Marynarz zmuszony jest, by przebywać na statku z tymi samymi ludźmi przez cały okres rejsu. Nie jest w stanie unikać osoby za którą nie przepada. Często konfliktów najzwyczajniej nie można ot tak zażegnać i nadmiar emocji może spowodować kłótnie, a nawet bójki na pokładzie. Ich uczestnikami są najczęściej osoby o konfliktowym charakterze oraz w słabej kondycji psycho-fizycznej.

Jak sobie z nimi radzić?

Marynarze, rzadko trafiają do psychoterapeuty. Jednak ci, którzy trafiają na nią trafiają, najczęściej szukają pomocy w kwestii specyficznego trybu życia. Składową tego aspektu jest życie rodzinne i okres między rejsami oraz problem w relacjach oraz praca – problem z ciągłością zatrudnienia. Problemy to także relacje wśród załogi wpływające na efektywność pracy.

Oszlifowany diament

Praca dla marynarza potrafi zahartować (więcej tutaj: http://crewing.portalmorski.pl/oferty-pracy). Cechy wilków morskich kształtują się w czasie sztormów, nocnej wachty, w brudzie i soli. Każdy z nich, mimo dziesiątek lat na morzu, ciągle patrzy z podziwem i szacunkiem na wodę. Każdy prawdziwy marynarz nigdy nie niweluje zagrożenia, jakie niesie ze sobą niekończąca się toń oceanów i emanuje respektem w stosunku do prądów morskich (więcej o prądach tutaj: http://portalwiedzy.onet.pl/46984,,,,prady_morskie,haslo.html) i całej mocy tego żywiołu w ogóle.